Holland ház projekt – Extravagáns agglegényház

Az úgy volt, hogy miután eladtam a gyönyörű polgári otthonná varázsolt hostelemet, visszafizettem a felújításra kölcsön kapott pénzt, gyorsan be is fektettük. Befizettük az önerőt egy újlipótvárosi műhelyre, majd megvettük a kis újlipótvárosi mini garzont társamnak, Attilának, amibből csináltunk egy kis Art Deco hangulatú ékszerdobozt.

Na de mire megyünk a maradék igen kevés pénzzel? Mivel egy ideje szerelembe estem Wekerlével, itt nézegettem ingatlanokat. Gyorsan rájöttem, hogy rendes méretű lakást nem kapok ezért a pénzért, így végül rákattintottam az addig többször is átlapozott lista legalján lévő semmitmondó hirdetésre. A fotókból semmi izgalmasra nem számítottam, nagyon rosszul volt hirdetve a lakás, de mivel más választásom nem volt elmentem megnézni. A helyszínen pedig azonnal beleszerettem. Egy gyöngyszemet találtam. Azonnal kezet ráztunk rá.

 

Miért Holland ház?

Ez a lakás egy 12 lakásos társasházhoz anno 100 éve üzlethelyiségként hozzáépült különálló rész volt, saját padlással, saját pincével. Tehát vettem egy 3×23 nm-es kis mézeskalács házikót, mely csak egy falával kapcsolódik a fő háztömbhöz. Azonnal láttam magam előtt, hogy milyen szuper kis három szintes extra lakást lehet ebből építeni – bár nyilván fogalmam sem volt, hogy ez a munka mekkora is valójában és mennyibe kerül.

Ettől függetlenül azonnal nekiugrottam a tervezésnek. Holland háznak neveztem el, mert Hollandiában jártam sok ilyen házban, ahol kis alapterületen, de több, akár 3-4 szinten terül el egy lakás, minden szinten egy-egy külön funkciójú helyiséggel.

 

Kinek lesz jó ez a ház?

Az egész ingatlanfejlesztés és persze a home staging legfontosabb kérdése, hogy kinek lesz jó, kinek lesz a legjobb a lakás/ház, amit építünk/felkészítünk. Vajon kinek lesz jó egy lakás, aminek ablakai közvetlen az utcára néznek, belátni a házba; ahol szemben egy iskolaudvar van, időszakos gyerekzsivajjal? Ahol az egyik lakótér a föld alatt van; ahol minden nap három szinten kell le fel mászkálni; ahol a tetőtér olyan romantikus, hogy bármelyik hölgy azonnal ellágyul benne? Illetve ahol a többi wekerlei lakással ellentétben nincs nagy kert, csak egy kis pár négyzetméteres előkert?

A célcsoport elég szűk, de számomra teljesen egyértelmű: ő egy középkorú elvált egyedülálló férfi. Néha nála alszanak a gyerekei (akik remekül elférnek az alsó szinten). Multinál felsővezető, vagy sikeres vállalkozó, jó eséllyel ITs. Vagy egy külföldön élő magyar vagy egyenesen külföldi, aki amikor hazalátogat vagy külföldiként itt van gyakran dolga szívesen jön ebbe a varázslatos városrészbe. Közel a belvároshoz, de mégis kertvárosi környezetbe egy reprezentatív lakásba, ahova lehet barátokat hívni, összejöveteleket rendezni. Nem akar nagy kertet gondozni. Elég neki a kis előkert, ahova reggel ki tud ülni meginni egy kávét vagy este egy pohár bort.

 

Térszervezés a célcsoportra szabva

A térszervezésben segítségemre volt Mihály Éva, a Lakás Másként blog írója, példaképem, a kis lakások térszervezésének guruja. Éva első kérdése is az volt, hogy KINEK készül a lakás? Két nagyon fontos tanácsa volt:
1) engedjük el a földszintet, mint nappalit;
2) a lépcső a ház lelke, az legyen nagyon kényelmes, mi több, adjunk neki teret, bontsuk ki a házat egy részen teljes magasságban. Ezzel ugyan elveszítünk padló felületet, de nyerünk egy olyan látványt, ami nagyvonalú és lenyűgöző. És mennyire igaza volt!

Tehát az emberünk zenél, barkácsol, gyúr vagy videojátékozik vagy csak meccset néz, bulizgat a haverjaival, amire remek hely lesz az alsó szinten kialakított, nappalinak berendezett „férfi játszótér”. Így, hogy elengedtük a nappalit a földszintről, ezen a szinten már csak a konyha és a home office kell elférjen. (Ma már nem készítek fel úgy lakást, hogy ne gondolnék az otthoni munkavégzésre.) A romantikus tetőtérben pedig mi más lehetne, mint a hálószoba. Félúton a hálószoba fele pedig a fürdő fölött kialakítottunk egy kis gardróbszobát.

 

Kihívásokkal teli kivitelezés

Ahogy haladtam előre a tervezésben és a költségek felmérésében egyre világosabbá vált, hogy ez a projekt fajlagosan, a méretéhez képest egy vagyonba fog kerülni. Talán meg se térül. A tető cseréje, szigetelése és beépítése; a pince beépítése a vízszigetelés megoldásával, a fény és a levegő lejuttatásával; a födémgerendák elvágását lehetővé tevő kiváltás kiépítése mind olyan munkafolyamatok voltak, amik költségesek és sok buktatót is tartogatnak.

Folyamatosan új dolgokat kellett megismernem, megtanulnom és mindig egy lépéssel a kivitelezők előtt járnom, hogy biztosan jó döntést hozzak az adott pillanatban.

Kezdtem elfogadni, hogy ez egy szerelem projekt és egy olyan projekt, ami arra lesz jó, hogy megtanuljunk wekerlei házakat átépíteni, tetőteret beépíteni, födém gerendákat kiváltani, mészhomok téglával dolgozni, de egyre kevésbé láttam a megtérülést.

 

Stílus meghatározás

Ahhoz, hogy valami esély mégis legyen a megtérülésre, prémium minőséget és egy exkluzív stílust kellett célba venni. Muszáj volt beletervezni olyan dolgokat a házba, amik ugyan drágák, de valóban különlegessé teszik az enteriőrt és „eladhatják” ezt a bonyolult kivitelű és ennél fogva nem olcsó ingatlant.

 

A régi értékek védelme

Fontosnak tartottam, hogy megőrizzük, illetve kiemeljük a műemléki védettség alatt álló wekerlei házak stílusjegyeit. A külső homlokzaton a szarufák újra színezésénél az eredeti okker sárga színt használtuk. A földszinti, utcafronti ablakokat is az eredeti osztással, fából gyártattam újra. A belső térben szabaddá tettük a padlás födém szarufáit, így a földszinten megjelentek a gerendák és megnőtt a belmagasság is. A burkolatoknál meleg tölgy színt választottam. A földszint teljes bejárattal szemben lévő falára pedig textil tapétára nyomva felkerül ennek a Sodits Lajos és Éberling Béla tervezőpáros által tervezett háznak az eredeti építész tervrajza.

 

Kell egy kis modern extravagancia

Viszont a múltat idéző romantikus hangulat mellé be szerettem volna csempészni egy kis modernitást, egy kis extravaganciát, egy kis férfiasságot a házba, hogy megszólítsa a mai modern kor sikeres vállalkozóját – ahogy a célcsoportomat elképzelem. Így a lépcsőszerkezetet fekete színre szinterezett acélból képzeltem el. Az alsó szintre eredetileg tégla oszlopból és egy sima eltakart I gerendából álló kiváltást lecseréltem egy nagyon karakteres világosszürke látszó acélszerkezetre, amitől az egész tér kapott egy loft hatást. Ez nagyon rímel azzal a 8 méteres belmagassággal, amit átlátok az alsó szintről felnézve a padlástérbe a kinyitott lépcsőházon keresztül.

A tetőtérbe egy majdnem padlótól a gerincig érő 2,5 méter hosszú Velux Cabrio ablakot terveztem, amely egy mozdulattal kis erkéllyé alakítható. A szaniterek, a mosdókagyló, a mosogató tálca, a zuhanykabin zsanérjai is mind feketék. A szarufákat pedig világos szürkére festettem, így harmonizálnak a kiváltással és a társasház spalettáinak színével.

 

A mai kor kényelmével

Ezen túl természetesen a háznak rendelkeznie kell minden mai korban elvárható kényelmi funkcióval, mint a mosókonyha, a hűtő-fűtő klíma, az indukciós tűzhely, a beépített hűtő, mosogatógép, mikrohullámú sütő és az 5 pontos házimozi rendszer fogadására alkalmas vezetékezés. Az alsó szinten padlófűtés ad maximális komfortot.

Ennek a házikónak az átalakítása lett eddigi életem legnagyobb és legszebb munkája. Irtó büszke vagyok rá. Lássuk, hogy jól lőttem be a célcsoportot? Beleszeret-e az általam megálmodott új tulajdonosa? Megadja-e érte az árat, amibe ez a bonyolult kivitelezés került és sikerrel zárul a vállalkozás? Vagy megmarad a Holland ház egy szerelem projektnek, ami a birtokomban marad és használom stúdióként, tárgyalóként, névjegyként esetleg néha pár hónapra kiadom… Hamarosan kiderül…

Profi fotók: Milesz-Nagy Orsi

A nagyszabású átalakítást videó sorozatban is nyomon követhetitek, illetve posztokban a facebookon az „Épül az álom otthonod Wekerlén!” csoportban.