Múltat idéző agglegénylakás – KIADVA

Figyelem! Nem home staging, hanem ingatlanfejlesztéses szerelem projekt!

A ház története

1928-at írunk. Hódít a jazz és a swing. Agglegények ezrei indulnak el portyázni a pesti éjszakába könnyű kalandokat keresve. Nekik tervezték az 1920-as években a lakásreform-mozgalom építészei a Pannónia utca 34 alatt található „szingli” bérházat.

Ekkoriban a társadalomban még mindig hódított az a nézet, hogy a nagy egymásba nyíló szobák helyett kisebb terekbe, szeparált szobákba költözés a lecsúszást jelentette, így a „modern építészeti mozgalom” akkor még nem tudta megreformálni a már akkor is elavultnak számító pesti építészetet. De a középosztály fiatal egyedülállóinak az igényeire megoldást kínáló garzon bérházak népszerűek lettek. Ennek a típusú háznak egy ikonikus példája a Pannónia 34, melyben 24 nm -es kis lakások találhatók, egy folyosóról mind az utca felé néznek. Konyha nem volt bennük, csak egy kis előszoba, egy viszonylag tágas fürdőszoba és egy 16 nm-es szoba (sokuk kis erkéllyel). A jómódú szingli férfiak étteremből hozatták az ebédet, vacsorát; reggelizni, kávézni pedig a földszinten található cukrászdában lehetett. Minden szinten külön takarítónő dolgozott, akiknek a szolgáltatásait a bérlők, ha akarták, igénybe vehették. Ők szállították a garzonházon belül keringő pletykákat is a lakók között, például arról a dekoratív nőről, aki állítólag gróf szeretőjével együtt tehetős férfiakat fosztott ki a házban. A ház egy korai lakója, Hegedös Károly építész szerint az egész házat valójában a prostitúció hívta életre. (Forrás: Index/Urbanista blog)

Ezt a legendát az ingatlan közvetítők mai napig életben tartják, amikor lakást mutatnak ebben a különleges házban. De van olyan is, aki szerint a ház a Vígszínház színész otthona volt. Így vagy úgy, a házban valóban van valami varázslatos, titokzatos. Senki nem cseréli le benne az eredeti bejárati ajtókat, melyeknek a réz veretes kukucskálóin lehetett meglesni, hogy milyen hölgy érkezik éppen a szomszéd lakásba. A fürdőszobákat gyönyörű kétszárnyú kis ajtó választotta el az előszobáktól, amit, ha szerencsénk van, még egy-egy lakásban megtalálhatunk eredeti mivoltában.

Hát egy ilyen lakást sikerült megvásárolnom az első nagy munkám értékesítése után. A cél pedig az volt, hogy megelevenítsem benne egy középosztálybeli csapodár agglegény nőket lehengerlő stílusos otthonát a múlt század elejéről art deco hangulatban.

 

Nem home staging. Szerelem projekt!

Mivel ez a lakás a birtokunkban marad valószínűleg hosszú időre, ezért a fejlesztés során nem a gazdaságosság volt az elsődleges szempont. Ez a munka egy kicsit önmegvalósítás. Nem sajnáltuk a pénzt az eredeti kétszárnyú fürdőszoba ajtó legyártatására. Sajnos ebben a lakásban már nem volt meg az eredeti ajtó. A bútorokat az első ingatlanfejlesztési projektemről hoztam át, a szintén újlipótvárosi nagypolgári lakásból. Ha ez a lakás megbízásból készülne ügyfélnek akár eladásra, akár kiadásra, akkor valószínűleg túlzás lenne ennek a lakásnak ez a minőség. De nekem nagy mániám az érték őrzés, így itt sem bírtam ki, hogy ne állítsuk  vissza a száz évvel ezelőtti állapotát a lakásnak – egy kis modernizációval persze, hiszen akkoriban konyha még nem volt.

A felújítás munkáit nyomon követhetitek az “Épül az álom otthonod az Újlipótvárosban” facebook csoportban, illetve ebben a videóban. A lakás történetét megelevenítve pedig készült egy 20-as éveket megidéző fotósorozat is, ahol mi magunk elevenítettük meg egy korabeli tehetős agglegény életét a házban.

Szoba előtteSzoba utána
Szoba előtteSzoba utána