Wekerle egy varázslatos hely. Itt megállt az idő. Wekerletelep a múlt század elején épült Wekerle Sándor miniszterelnöksége alatt munkástelepnek, hogy az iparosodás következtében megnövekedett munkaerő igényt vidékről felköltöző emberekkel tudják kielégíteni. A fantasztikus térszervezés és a tündéri neogótikus és népi szecessziós stílusban épült házak adják azt a mesebeli hangulatot, amit ma is imádnak az itt élők. Minden lakáshoz kis konyhakert is tartozott és bár első ránézésre a telep egy útvesztő, valójában nem lehet eltévedni, mert minden út a telep központjába, a mesebeli Kós Károly térre vezet.
Wekerle paradoxona
Egyetlen gond a teleppel az, hogy bár a térszervezés miatt, a zöld környezet miatt, a kertes lakások és a kis autóforgalom miatt nagyon ideális élettér a gyerek számára, a lakások mérete mégis kihívások elé állítja a Wekerle szerelmes családokat. Szinte minden lakás 45-47 nm-re, két szobára lett tervezve, még a kertes iker és négyes ikerházak is. Jellemző, hogy a fiatalon Wekerlére egyedülállóként vagy párban ide költöző fiatalok akkor sem akarnak megválni a környéktől, amikor már gyerekük született és valójában kinőtték a lakást. Megoldásként sok tetőteret beépítettek, mely szintén csak kis mini életteret ad – a ferde tetők miatt kevés a tetőterekben kialakítható hasznos négyzetméter – de legalább nem kell elköltözni. Sokszor a kerti kő garázsokat kis kamasz lakká alakítják át, vagy beépítik az egyes típusházakban megtalálható loggiákat, vagy pénz szűkében szimplán csak a lakáson belül választgatnak le „kutricákat” a megszületett babának.
Egy igazi ritkaság
Ezért voltam nagyon boldog, amikor ennek a lakásnak a tulajdonosa megkeresett, hogy van neki egy 102 (!) hasznos négyzetméteres tetőtér beépítéses lakása, amit szeretne értékesíteni és segítsek neki a megfelelő tálalásban. Egy igazi ritkasággal volt tehát dolgom, ráadásul gyönyörű látszó gerendás kialakítással a tetőtérben. A felújítás végére érkeztem, de eleve jó gondolatokkal nyúltak a lakáshoz, mert az addig egy nagy légterű tetőtérben az eladáshoz kialakították a plusz 3 külön hálószobát, így a lakás 5 szobás lett, ami Wekerlén, de még kerületi szinten is igazi kuriózum. Még nem volt késő ahhoz, hogy pár tanáccsal megfelelő befejezést adjuk a fejlesztésnek.
A felkészítés lépései
Mivel a fürdők nem igazán a mai ízlést tükrözik – azok korábban lettek felújítva – így javasoltam, hogy a fürdőszoba bútorokat mindenképp cseréljük le és a konyha legyen teljesen új, gépesített. A kert fontos része a wekerlei lakások vonzerejének, még úgy is, hogy a társasházi lakásoknak nincs közvetlen kertkapcsolata, csak egy kijelölt kertrésze a nagy közösből.
A kert egy dzsungel volt. A lakás évek óta ki volt adva, a kertet nem gondozta senki. Muszáj volt kialakítani egy szép kis kitisztított, gondozott kertet, ami aztán majd alapjául szolgálhat a leendő lakó kertész ambícióinak is.
A belső kialakításnál, a berendezés stílusánál Wekerle építészete és a mostani lakóközössége inspirált, akik őrzik a múlt értékeit, szeretnek bogarászni a kertben, komposztálnak, újrahasznosítanak, vonzódnak a természetközeli dolgokhoz. Fontos volt, hogy természetes anyagokat és színeket használjak, de figyelembe kellett venni a kissé old school bordó és kék fürdőszobát is. Így született meg a zöldre, a rattanra, a vászonra és a natúr fa anyagokra fókuszáló koncepció. A berendezésnél mint már korábban is Kolozsi Eszter barátnőm volt segítségemre, a végső tökéletesítgetést pedig Farkas-Gyertyánági Zsófi kolléganővel végeztük el, mint már oly sokszor.
Mivel ez a lakás egyértelmű családi otthon, ezért lehettünk bátrabbak a tetőtérben. Itt megjelenhetett az amúgy kerülendő gyerekszoba. Készült egy kisfiú szoba, egy kislány szoba és egy nagyobb háló, a lenti főháló mellett.